Metoda opracowana przez Freda Warnke przeznaczona jest do pracy z dziećmi od 6 roku życia lub osobami dorosłymi, u których występują trudności w zakresie prawidłowego czytania, pisania i mówienia.

Metoda Warnkego pozwala na poprawienie funkcjonowania dziecka w zakresie centralnego przetwarzania słuchowego, wzrokowego, koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz słuchowo-ruchowej, a także w obszarze spostrzegania własnej motoryki i równowagi.

W oparciu o wynik uzyskany w procesie diagnozy, terapeuta opracowuje program treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjenta. Trening prowadzony metodą Warnkego zawiera zadania odpowiadające 14 próbom diagnostycznym. Opracowany przez Freda

Warnke trening opiera się na dwóch zasadniczych filarach:

1. Automatyzacja przetwarzania słuchowego, wzrokowego i motorycznego.

2. Automatyzacja koordynacji półkul mózgowych.

1.W jakim celu stosuje się Dynamiczną Ortezę Spider Suit?
Stworzona w celu korekcji wadliwych postaw wśród pacjentów cierpiących na schorzenia OUN, który przebieg związany jest ze zmianami zaistniałymi wskutek wad rozwojowych okresu prenatalnego ( MPDz, mutacje genetyczne) jak i wielu schorzeń neurologicznych oraz ortopedycznych nabytych w trakcie życia ( udar, urazy mózgu, zaniki mięśniowe itp.)
Orteza Spider suit jest doskonałym narzędziem rehabilitacyjnym, które nie tylko wspomaga proces usprawniania, ale ma również znaczący wpływ na skrócenie czasu terapii

2. Z czego składa się kombinezon?
Można go używać jako całość (czapeczki, kamizelki, spodenek, nakolanników, kortezy kończyny górnej, butów) łącząc go elastycznymi konektorami lub tez każdy z ww. elementów każdy z osobna. Orteza Spider Suit posiada system metalowych oczek, które wykorzystuje się w pracy z pacjentem min. W UGUL-u w „pająku” . samo umiejscowienie metalowych oczek pozwala w wielu przypadkach na zrezygnowanie skórzanego pasa stanowiącego bazę „pająka” co przyśpiesza przygotowanie pracy.

3.Efekty terapii z zastosowaniem kostiumu Spider Suit:

1. Zewnętrzna stabilizacja tułowia.
2. Normalizacja tonu mięśniowego.
3. Nauka i poprawa techniki chodu.
4. Korekcja pozycji ciała.
5. Pozytywny wpływ na układ westykularny.
6. Wspomaganie słabych mięśni.
7. Stymulacja sensomotoryczna.
8. Redukcja odruchów patologicznych.
9. Dynamiczna korekcja nerwowo-mięśniowa.
10. Zwiększenie siły i wytrzymałości mięśniowej.
11. Poprawa balansu i koordynacji ruchowej.
12. Zwiększenie uwapnienia kości.
13. Rozwój umiejętności ruchowej umożliwiających funkcjonalną niezależność.
14. Zmniejszenie ryzyka podwichnięć w stawach biodrowych.
15. Polepszenie propriocepcji.
16. Stymulacja mózgu oraz usprawnienia pracy C U N
17. Poprawa płynności mówienia i wymowy.
18. Obciążenia ciała siłami podobnymi do sił grawitacji.
19. Zmniejszenie niekontrolowanych ruchów w atetozach i ataksjach.
20. Wpływ na rozwój zarówno ruchów globalnych, jak i precyzyjnych.

4.Wskazania do rehabilitacji w kostiumie Spider Suit
1.Mózgowe Porażenie Dziecięce - podstawą rehabilitacji jest tutaj min. wyrównanie napięcia mięśniowego, nauka prawidłowej postawy, wzmacnianie siły oraz wytrzymałości mięśniowej, a także pionizacja chorego.
2. Opóźnienia ruchowo - rozwojowe.
3. Uszkodzenia mózgu (zapalenia bakteryjne, wirusowe, urazy mózgowe).
4. Udary mózgu - podczas terapii największy nacisk stawia się na poprawę funkcji porażonej strony: nauka prawidłowego obciążania porażonej kończyny, reedukacja chodu, wzmacnianie siły mięśniowej, poprawa funkcji ręki.
5. Ataksja - schorzenie głównie pochodzenia móżdżkowego, którego objawem są zaburzenia równowagi oraz mała amplituda ruchów zarówno zamierzonych, jak i nie zamierzonych. Kostium SpiderSuit doskonale wpływa na poprawę równowagi i koordynacji ruchowej wśród stosujących go pacjentów.
6. Atetoza.
7. Spastyczność, wzmożone napięcie mięśniowe.
8. Obniżone napięcie mięśniowe.
9. Dystonia.
10.Zespół Downa.
11. Przepuklina rdzeniowo-oponowa - zajęcia rehabilitacyjne zbliżone do tych stosowanych w MPDz, dzięki czemu w trakcie rehabilitacji z powodzeniem wykorzystać można kostium SpiderSuit.
12. Autyzm.
13. Stany po uszkodzeniu oraz pooperacyjne narządu ruchu (stłuczenia, złamania, ograniczenie ruchomości, uszkodzenia obwodowego układu nerwowego, zaniki mięśniowe, rekonstrukcja wiązadeł stawu kolanowego, itp.) - zastosowanie konkretnego elementu kostiumu przyspieszy pożądaną poprawę funkcji, wpływając na wzrost siły oraz masy mięśniowej.

 

Hydroterapia, inaczej wodolecznictwo, to dział fizjoterapii zajmujący się leczeniem schorzeń i niwelowaniem stresu. Hydroterapia polega na działaniu na zewnętrzne partie ciała wodą o odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu.
Kąpiel odbywa się w urządzeniu z hydromasażem (może to być wanna lub prysznic). Temperatura i ciśnienie wody uzależnione są od rodzaju schorzenia. Do kąpieli dodawane bywają olejki eteryczne.


Jak to działa?

 • Ciepło pochodzące z wody rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza krążenie krwi,
  a w konsekwencji przyspiesza metabolizm.
 • Odpowiednio nakierowane strumienie wody stymulują i relaksują układ krążenia, kostny i mięśniowy.
 • Woda z dodatkiem olejków nie tylko rozluźnia napięte mięśnie, ale uelastycznia i nawilża skórę
  Dla kogo hydroterapia?

Hydroterapia zalecana jest osobom, które:

 • cierpią na bóle reumatyczne,
 • zaburzenia krążenia,
 • choroby układu ruchowego
 • wzmożone napięcie mięśniowe,


Masaż wirowy kończyn górnych przeznaczony jest do masażu okolic dłoni, przedramion i stawów łokciowych. Dzięki zastosowaniu dysz o regulowanym kierunku wypływu strumienia wody i dużą ilością pęcherzyków powietrza wydobywających się z dysz masujących, pozwala przeprowadzić dokładną terapię kończyny górnej.
W kończynach poddawanych takiemu masażowi następuje zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawia się ukrwienie tkanek, zmniejsza się obrzęk i ból. Zabieg polecany jest w miażdżycy naczyń obwodowych, kurczach naczyniowo-mięśniowych, stanach po złamaniach, cukrzycy i zespole cieśni nadgarstka, chorobie zwyrodnieniowej stawów, nerwobólach, niedowładach pochodzenia obwodowego.


Masażer do stóp pobudzając receptory stopy poprzez ich ucisk można pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia oraz samopoczucie. Masaż odpowiednich punktów pomaga uśmierzyć ból w stopach , co wpływa odprężająco i odstresowująco. Jest świetnym sposobem, by zniwelować napięcie mięśniowe i pobudzić krążenie krwi. Masaż dodaje energii oraz ma wpływ na poprawę kondycji skóry oraz tkanek, a także wspomaga proces usuwania toksycznych produktów przemiany materii, co zostało udowodnione naukowo. Refleksolodzy uważają także, że uciskając znajdujące się na stopie punkty, wpływamy na pracę poszczególnych narządów lub części ciała.

designed by agak malaja.pl